flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

До уваги учасників судового процесу по справі №215/1958/22

 

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

 

        25 липня 2022 року                                                                     Справа 215/1958/22

 

            Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Савченко А.В., перевіривши матеріали позовної заяви Стояновської Алефтини Іванівни до заступника начальника управління охорони здоров'я виконавчого комітету Криворізької міської ради Лук'яненка Олександра Леонідовича про визнання протиправною бездіяльності, –

 

ВСТАНОВИВ:

 

27 червня 2022 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про:

-  встановлення відсутності компетенції (повноважень) у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень за результатом розгляду заяви від 20.07.21р. вх. С-1895-П самостійно вирішувати питання місцевого значення і рішенням згідно ст. 144 Конституції України зобов'язати КНП Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1 КМР забезпечувати Стояновську А.І., як ОНКО хвору людину безкоштовними медикаментами, а не як особу з інвалідністю і визнати відсутність відмови від такої процедури протиправною бездіяльністю:

-  встановлення відсутності компетенції (повноважень) у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень за результатом розгляду заяви від 20.07.21р. вх. С-1895-П, висновки викласти в рішенні до правового порядку ст.ст. З, 19, 22, 144 Конституції України і визнати відсутність відмови від такої процедури протиправною бездіяльністю;

-  встановлення відсутності компетенції (повноважень) у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень за результатом розгляду заяви від 20.07.21 р. вх. С-1895-П розпочати процедуру дисциплінарного стягнення начальника управління охорони здоров'я м. Кривого Рогу Мурашко К.В. за свідоме негативне втручання в її лікування і порушення зазначених в заяві правових норм і визнати відсутність відмови від такої процедури протиправною бездіяльністю:

-  встановлення відсутності компетенції (повноважень) у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень за результатом розгляду заяви від 20.07.21 р. вх. С-1895-П, самостійно вирішувати питання місцевого значення і рішенням згідно ст. 144 Конституції України призначити одноразову допомогу за наданою заявою від 20.07.21 р. з причин незабезпечення рецептами на ліки, хворобою, недостатнім харчуванням і визнати відсутність відмови від такої процедури протиправною бездіяльністю;

-  встановлення наявності компетенції (повноважень) у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень за результатом розгляду заяви від 20.07.21 р. вх. С-1895-П надати належно завірені дві копії її заяви з реєстраційними номерами і визнати відмову від такої процедури протиправною бездіяльністю.

Ухвалою Тернівського районного суду міста Кривого Рогу від 27.06.2022 р. цей позов було передано за підсудністю до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями даний позов було передано судді Савченку А.В. 21.07.2022 р.

Згідно з п.п.3 та 6 ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.160, 161, 172 КАС України та чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Так, відповідно до ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Розмір судового збору обчислюється відповідно до ч.1, 2 ст.4 Закону України “Про судовий збір”.

Згідно з ч.1 ст.4 Закону України “Про судовий збір” судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до положень статті 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2022 рік” встановлено з 1 січня 2022 року прожитковий мінімум для працездатних осіб у сумі 2 481,00 грн.

Зокрема, відповідно до приписів п.п.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України “Про судовий збір”, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, встановлено ставку судового збору 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (992,40 грн.).

Водночас, судовий збір позивачем не сплачено.

Разом з позовною заявою позивачем подано до суду заяву про звільнення від сплати судового збору, в якій остання, зокрема, просила суд звільнити її від сплати судового збору  у зв`язку з інвалідністю 1 групи та захистом соціальних прав на державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії ст. 48, 49 Конституції України.

При цьому, до вищезазначеної заяви позивачем надана довідка Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради від 14.04.2022 р. №129,  відповідно до якої Стояновська А.І. перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг, як особа з інвалідністю І групи. Також позивачем надано на підтвердження підстав для звільнення від сплати судового збору копію довідки МСЕК серії МСЕ-ДНА-01 №538742.

Розглянувши вказану заяву про звільнення від сплати судового збору, суд зазначає наступне. 

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються особи з інвалідністю І та ІІ груп, законні представники дітей з інвалідністю та недієздатних осіб.

Частиною 3 статті 4 Закону України “Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні” №875-ХІІ від 21.03.1991р. встановлено, що пільги особам з інвалідністю надаються на підставі посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю", "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю", в яких зазначено групу та причину інвалідності (для повнолітніх осіб), категорію дитина з інвалідністю (для дітей), а також у відповідних випадках вказано їх основні нозологічні форми захворювань (по зору, слуху та з ураженням опорно-рухового апарату).

З огляду на викладене, право особи на одержання пільг та привілеїв підтверджується не довідками відповідних органів, де особа перебуває на відповідному обліку, а посвідченням встановленого зразка. Також довідка МСЕК до таких документів в силу закону не належить, тим більше, що не передбачає в своїй формі вклеювання фотокартки, що унеможливлює встановлення особи власника за відсутності паспорта чи іншого посвідчення особи.

Оскільки позивачем не надано суду належних доказів в обґрунтування обставин, що унеможливлюють сплату судового збору, підстави для звільнення від сплати судового збору, наведені в заяві не можуть бути визнані поважними, в зв`язку з чим заява задоволенню не підлягає.

Таким чином, позивачу слід сплатити та надати до суду доказ сплатити судового збору за заявлену немайнову вимогу, у розмірі 992,40 грн.

Також, ч.1 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи.

Однак, як слідує із доданих до позову документів, позивачем до адміністративного позову не додано копій всіх документів, які додаються до позовної заяви, відповідно до кількості учасників справи в порушення вимог ч.1 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України (не надано додатків до позовної заяви для відповідача).

Згідно з ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Оскільки позовна заява Стояновської А.І. подана без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, а саме: до позовної заяви не додано документа про сплату судового збору, а також не додано копії додатків до позовної заяви для відповідача, суд вважає за необхідне залишити цю позовну заяву без руху.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.169, 243, 248 КАС України, -

 

УХВАЛИВ:

 

У задоволенні заяви Стояновської Алефтини Іванівни про звільнення від сплати судового збору – відмовити.

Позов Стояновської Алефтини Іванівни до заступника начальника управління охорони здоров'я виконавчого комітету Криворізької міської ради Лук'яненка Олександра Леонідовича про визнання протиправною бездіяльності – залишити без руху.

Встановити позивачеві строк - десять днів з дня отримання копії цієї ухвали, для усунення недоліків позову шляхом подання до суду:

- оригіналу документа про сплату судового збору за подання до суду адміністративного позову у розмірі 992,40 грн.;

- належним чином завірені копії додатків до позовної заяви для відповідача.

Ухвала набирає законної сили у строки, встановлені ст.256 КАС України.

 

 

Суддя                                                                                 А.В. Савченко