Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
|
04 лютого 2025 року |
Справа № 826/11178/15 |
|
|
|
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Ільков В.В., розглянувши адміністративний позов Громадянина Афганістану Зайнуллах Валід Носірі до Державної міграційної служби України, третя особа Головне управління Державної міграційної служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання вчинити дії,-
УСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся громадянин Афганістану Зайнуллах Валід Носірі з адміністративним позовом до Державної міграційної служби України, третя особа: Головне управління Державної міграційної служби в Одеській області про:
- визнання неправомірним та скасування рішення Державної міграційної служби України № 377-15 від 27 квітня 2015 року про відмову у визнанні громадяна громадянин Афганістану Зайнуллах Валід Носірі біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту;
- зобов'язання Державної міграційної служби України повторно розглянути заяву громадянина Афганістану Зайнуллах Валід Носірі про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.
Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва Нагорянського С.І. від 12.06.2015 року відкрито провадження у справі, призначено справу до колегіального розгляду та закінчено підготовче провадження у справі.
Через канцелярію суду 02.07.2015 року відповідачем подано заперечення у справі.
Через канцелярію суду 02.07.2015 року третьою особою подано заперечення у справі.
Протоколом автоматичного визначення складу колегії суддів від 29.07.2015 року визначено склад колегії суддів.
Через канцелярію суду 06.10.2015 року відповідачем подано документи на виконання ухвали суду.
Протоколом автоматичної зміни складу визначення складу колегії суддів від 21.10.2015 року змінено склад колегії суддів.
Через канцелярію суду 02.02.2016 року позивачем подано додаткові пояснення на заперечення відповідача та третьої особи.
На підставі розпорядження про повторний автоматичний розподіл від 03.03.2016 року №909 та відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.03.2016 року визначено головуючого суддю Качура І.А. для розгляду адміністративної справи №826/11178/15.
Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва Качура І.А. від 04.03.2016 року прийнято справу до провадження та призначено до колегіального розгляду.
Протоколом автоматичної зміни складу визначення складу колегії суддів від 13.04.2016 року змінено склад колегії суддів.
Протокольною ухвалою суду від 25.05.2016 року постановлено про перехід у письмове провадження.
На підставі розпорядження про повторний автоматичний розподіл від 10.10.2017 року №5663 та відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.10.2017 року визначено головуючого суддю Маруліну Л.О. для розгляду адміністративної справи №826/11178/15.
Ухвалою суду від 15.08.2018 року закрито підготовче провадження. Призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 18.10.2018 року.
Законом України “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду” від 13.12.2022 № 2825-IX (далі Закон № 2825-IX) ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя. Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України Про внесення зміни до пункту 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду щодо забезпечення розгляду адміністративних справ, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 152 та частини п`ятої статті 153 Закону України “Про судоустрій і статус суддів”, Закону України “Про внесення зміни до пункту 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України №2825 “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду” щодо забезпечення розгляду адміністративних справ”, з метою відновлення належного доступу громадян та юридичних осіб до правосуддя у публічно правових спорах, наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399 затверджено Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва (далі - Порядок № 399).
На виконання положень пункту 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України №2825-IX матеріали цієї адміністративної справи було скеровано за належністю до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду справа надійшла 30.01.2025 року та за результатом автоматизованого розподілу судової справи між суддями передана на розгляд судді Ількову В.В.
Відповідно до частини 2 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України у разі зміни складу суду розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до частини 13 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п’яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Перевіривши позовну заяву на відповідність вимогам статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приходить до висновку, що дана позовна заява подана з порушенням вимог закону.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160,161,172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
При вирішенні питання про відкриття провадження у справі встановлено, що позов подано без додержання вимог, визначених ст.ст.160, 161 КАС України, та підлягає залишенню без руху з такого.
Відповідно до п.2 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначаються: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім’я (прізвище, ім’я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв’язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
Згідно із п.5 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначаються виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Згідно із ч.4 ст. 161 КАС України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Відповідно до ч.1, п.4, п.9 ч.5 ст. 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування. У позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб’єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
При цьому, відповідач - суб’єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача (п.9 ч.1 ст. 4 КАС України).
Згідно з ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
При цьому, відповідно до ч.1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
визнання дій суб’єкта владних повноважень протиправними та зобов’язання утриматися від вчинення певних дій;
визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії;
встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб’єкта владних повноважень;
прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб’єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно ч.1 ст.5 КАС України, який має бути сформульований максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильного змісту позовних вимог, зазначення способу судового захисту залежить швидкий і ефективний розгляд справи.
При цьому, предметом оскарження до адміністративного суду у розумінні ч.1 ст. 5 КАС України можуть бути рішення, дії чи бездіяльність суб’єкта владних повноважень, а позовні вимоги про зобов`язання вказаного суб`єкта владних повноважень вчинити певні дії є способом поновлення порушених прав позивача, які мають бути похідними від основної вимоги про визнання протиправним відповідного рішення, дій чи бездіяльності відповідача.
Суд зазначає, що обов’язок по визначенню (формулюванню) позовних вимог, з якими особа звертається до суду за захистом своїх прав на етапі подання позовної заяви процесуальним законодавством покладено саме на позивача, саме для цього законодавцем визначені вимоги до позовної заяви, що міститься в статті 160 КАС України. Цей обов’язок не може бути перекладено на суд, оскільки саме позивач є зацікавленим в ефективному захисті своїх прав та ефективному здійснені судочинства за його позовною заявою.
Як слідує з позовних вимог, прохаючи суд зобов’язати Державну міграційну службу України повторно розглянути заяву громадянина Афганістану Зайнуллах Валід Носірі про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, позивачем не конкретизовано яку саме заяву (дата/номер), яку він просить повторно розглянути.
Наведені обставини, свідчать про абстрактність та невизначеність таких позовних вимог, тому є необхідність в їх конкретизації.
За наведених обставин, позивачу слід подати позовну заяву (уточнену), в якій конкретизувати позовні вимоги щодо його заяви, яка має бути повторно розглянута, а також подати копію цієї уточненої позовної заяви відповідно до кількості осіб, що беруть участь у справі, оскільки відповідно до ч.1 ст.161 КАС України до позовної заяви додаються її копії відповідно до кількості учасників справи.
Згідно із частиною 4 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України позивач зобов’язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
За приписами ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Зважаючи на те, що позовна заява подана без додержання вимог, встановлених Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне залишити цю позовну заяву без руху.
Керуючись статтями 7, 130, 171, 257, 260, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Прийняти до провадження адміністративну справу №826/11178/15 за позовом Громадянина Афганістану Зайнуллах Валід Носірі до Державної міграційної служби України, третя особа Головне управління Державної міграційної служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання вчинити дії - залишити без руху.
Позивачу надати строк для усунення недоліків позовної заяви протягом п’яти днів, з моменту публікації цієї ухвали на веб-порталі судової влади України, шляхом надання до суду:
- позовної заяви (уточненої), в якій конкретизувати позовні вимоги щодо поданої заяви громадянина Афганістану Зайнуллах Валід Носірі про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, а також копію цієї уточненої позовної заяви відповідно до кількості осіб, що беруть участь у справі;
- доказів, якими позивач обґрунтовує позовні вимоги, та які підтверджують обставини порушення прав позивача.
Повідомити Громадянина Афганістану Зайнуллах Валід Носірі про прийняття цієї ухвали у справі №826/11178/15 в порядку визначеному статтею 130 КАС України шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України.
Роз’яснити позивачу, що відповідно до пункту 7 частини 1 статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява залишається без розгляду, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.
Копію ухвали про залишення позовної заяви з руху невідкладно надіслати особі, що звернулась із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя В.В. Ільков

