Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
11 лютого 2016 року в приміщенні Дніпропетровської обласної державної адміністрації за організаційної підтримки Ради суддів України та Дніпропетровського окружного адміністративного суду відбулась зустріч в рамках круглого столу з експертами Проекту Європейського Союзу «Підтримка реформ у сфері юстиції України», яку представляли керівник Проекту ЄС Віргіліус Валанчус та національний експерт Проекту ЄС Юлія Землицька.
«Конфлікт інтересів в діяльності суддів та інших представників судової системи та його врегулювання» така тема була для обговорення цього заходу.
У дискусії з цього питання активну участь взяли: член Ради суддів України, суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Чорна Валерія, заступник голови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду Поплавський Володимир, судді Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду Уханенко Сергій, Шлай Ангеліна, голова апеляційного суду Дніпропетровської області Деркач Наталія, в.о. голови Дніпропетровського окружного адміністративного суду Гончарова Ірина, судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду Голобутовський Роман, Кальник Віталій, Ільков Василь, суддя Ленінського районного суду м. Дніпропетровська Мовчан Дмитро, суддя Самарського районного суду м. Дніпропетровська Румянцев Олексій, керівник Дніпропетровського регіонального відділення Асоціації правників України Савчук Олексій, начальник Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області Ігнатьєва Ганна.
З вітальним словом до учасників круглого столу звернулись член Ради суддів України Чорна Валерія та керівник проекту ЄС Віргіліус Валанчус, які окреслили мету та очікування міжнародної співпраці в рамках Проекту ЄС «Підтримка реформ в сфері юстиції» в частині дотримання законодавства щодо врегулювання конфлікту інтересів в діяльності судів.
Чорна Валерія повідомила, що в України 04 лютого цього року Радою суддів України було затверджено документ - Порядок здійснення контролю за дотриманням законодавства щодо конфлікту інтересів в діяльності суддів та інших представників судової системи та його врегулювання, який вперше дає визначення поняттю «конфлікт інтересів», закріплює механізм управління та стандарти врегулювання конфлікту інтересів в діяльності суддів.
Також Рада схвалила Положення про комітет етики, врегулювання конфлікту інтересів та професійного розвитку суддів Ради суддів України. Комітет очолює член Ради суддів України, суддя Вищого адміністративного суду України Чумаченко Тетяна.
Як зазначила Валерія Чорна, контроль за додержанням вимог законодавства стосовно врегулювання конфлікту інтересів діяльності суддів поза їх процесуальною діяльністю здійснюється Радою суддів України, у відповідності до статті 131 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (в редакції Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд» від 12.02.2015 року № 192-VІІІ). Також Рада суддів України буде формувати реєстр типових ситуацій врегулювання конфлікту інтересів суддів та відповідних рішень.
Також Чорною Валерією було повідомлено, що рішення Ради суддів України про розв’язання конфлікту інтересів суддів, поза порядком, визначеним процесуальним законодавством, матиме рекомендаційний характер щодо самостійного врегулювання конфлікту інтересів всередині судової системи.
В рамках обговорення теми заходу виступила національний експерт Проекту ЄС Землицька Юлія, яка брала участь в розробці Порядку здійснення контролю за дотриманням законодавства щодо конфлікту інтересів в діяльності суддів та інших представників судової системи та його врегулювання.
Землицька Юлія більш детально зупинилась на «філософії», яка лягла в основу цього документа.
Національний експерт Проекту ЄС звернула увагу учасників круглого столу, що Порядок є першою визначеною системою критеріїв, які застосовуватимуться при вирішенні спірних питань щодо врегулювання конфлікту інтересів.
Керівник Проекту ЄС Віргіліус Валанчус поділився особливостями врегулювання конфлікту інтересів в діяльності суддів Литви та детально зупинився на механізмі та суті добровільного декларування приватних інтересів суддями.
Віргіліус Валанчус звернув увагу суддівського корпусу, що добровільне декларування приватних інтересів суддями – це добровільний інструмент, як спосіб повідомлення про свої потенційні конфлікти. Така декларація є скоріш, захисною мірою незалежності суддів та судової системи загалом.
Віргіліус Валанчус поінформував про позитивний литовський досвід з цього питання та висловив надію, що цей інструмент буде поширений на суддів України.
З питанням практики розгляду суддями Дніпропетровського регіону адміністративних справ, пов’язаних з вирішенням питань щодо конфлікту інтересів виступив суддя Самарського районного суду м. Дніпропетровська Румянцев Олексій.
Виступ Румянцева Олексія доповнила голова апеляційного суду Дніпропетровської області Деркач Наталія інформацією про перегляд цих рішень в апеляційному порядку та проблемні питання розгляду та вирішення справ зазначеної категорії.
Мовчан Дмитро, суддя Ленінського районного суду м. Дніпропетровська, розкрив основні направлення законодавчої гілки влади щодо розв’язання конфлікту інтересів в роботі суддів, особливості конфліктів інтересів суддів у системі процесуальних відносин, у зв’язку із статусом суддів та у зв’язку з дотриманням суддею певних обмежень.
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду, Ільков Василь доповів про загальні засади врегулювання конфлікту інтересів та наголосив, що основною метою цього врегулювання є ефективне виконання Радою суддів України інструментів в рамках нормативно-правової бази, яку вона розробляє.
Наприкінці зустрічі Чорна Валерія повідомила учасників, що в подальшому на меті є створення спеціального модулю для суддівського корпусу України з врегулювання конфлікту інтересів суддів, який буде реалізовуватися Національною школою суддів України.
Керівник Дніпропетровського регіонального відділення Асоціації правників України Савчук Олексій, висловив подяку учасникам круглого столу за організацію та підтримку заходу.
За результатами зустрічі представники судової системи та експерти в галузі права домовилися про подальшу співпрацю.