flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

В Дніпрі відбулась презентація Всеукраїнської громадської організації «Асоціація адміністративних суддів»

25 травня 2016, 17:59

Для вирішення питань внутрішньої діяльності судів в Україні діє суддівське самоврядування - самостійне колективне вирішення зазначених питань суддями.

Суддівське самоврядування є однією з гарантій забезпечення самостійності судів і незалежності суддів. Діяльність органів суддівського самоврядування має сприяти створенню належних організаційних та інших умов для забезпечення нормальної діяльності судів і суддів, утверджувати незалежність суду, забезпечувати захист суддів від втручання в їхню діяльність, а також підвищувати рівень роботи з кадрами у системі судів.

Суддівське самоврядування в Україні здійснюється через:

1) збори суддів місцевого суду, апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду, Верховного Суду України;

2) Раду суддів України;

3) з’їзд суддів України.

Проте, реально відстоювати незалежність суду, забезпечувати захист суддів від втручання органів державної влади в їхню діяльність може лише Рада суддів України, яка складається з 33 членів, з яких лише 7 - представники адміністративної юстиції. Проблемних питань у суддів всіх рівнів та всіх спеціалізацій дуже багато. Також, роботи добавляє постійно триваюча «реформа» судової влади. Як наслідок, Рада суддів України, яка працює не на постійній основі, перенавантажена. Тому питання, які потребують негайної реакції, не завжди встигають потрапити до порядку денного чергового засідання Ради суддів України, та залишаються не вирішеними. Відтак, судова система захищена в не належній мірі.

До основних завдань адміністративної юстиції належить захист громадян від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Тобто, кожне свавілля чиновника відносно громадянина України та й будь-якої особи незалежно від громадянства можна оскаржити до адміністративного суду. Звичайно, це не подобається чиновникам та політикам. Тому політики, щоб приховати свою недолугість у правозастосуванні та некомпетентність, критикують адміністративну юстицію та всякими способами намагаються її ліквідувати. Адже визнавати свою некомпетентність людині важко, а особливо амбіційним політикам.

Як результат такої діяльності політиків, окремі елементи колишньої системи суддівського самоврядування, що захищали адміністративну юстиції України, зокрема, Рада суддів адміністративних судів, ліквідовані. Тому суддям одноособово важко відстоювати права адміністративної юстиції та, як наслідок, свої права. Загальні збори суддів певного суду не можуть ефективно представляти права адміністративних судів України, а особливо на міжнародному рівні. І виходить, що адміністративні суди в Україні є, а самоврядування суддів адміністративних судів немає. В результаті відстоювати авторитет адміністративної юстиції та реагувати на неправдиву інформацію, озвучену чиновниками та політиками в засобах масової інформації, необхідно самим суддям.

Тому 4 березня 2016 року в приміщенні Вищого адміністративного суду України відбулись установчі збори Всеукраїнської громадської організації «Асоціація адміністративних суддів». Її президентом обрали Олександра Пасенюка, суддю Конституційного Суду України, голову Вищого адміністративного суду України у 2004 - 2011 рр. віце-президентами стали судді Вищого адміністративного суду України Наталія Блажівська, Юрій Цвіркун та суддя Окружного адміністративного суду Києва Богдан Санін.

Окрім того, його ж дня було обрано 15 членів правління, які є представниками всіх апеляційних адміністративних округів і Вищого адміністративного суду України, створено ревізійну комісію та прийнято статут.

Одним з 15 членів правління обрано Сергія Уханенка, суддю Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду. Членом ревізійної комісії обрано Володимира Горбалінського, суддю Дніпропетровського окружного адміністративного суду. Загалом асоціація налічує понад 220 членів.

Після цього по всій Україні було проведено установчі збори та створено відокремленні підрозділи в областях.

Завдяки активній роботі правління 3 травня 2016 року асоціації присвоєно статус всеукраїнської громадської організації.

Головною метою асоціації є діяльність спрямована на провадження принципу верховенства права та законності у всі сфери суспільного життя України, підвищення якості судочинства в Україні, вдосконалення законодавства України та приведення його у відповідність із міжнародними стандартами, професійний розвиток членів Асоціації, захист прав та законних інтересів суддів адміністративних судів України, тощо.

Головною ідеєю є акумулювання думок та ідей щодо розвитку та й утвердження адміністративної юстиції в Україні та зміцнення довіри до адміністративної юстиції в суспільстві.

Однією з знакових подій для асоціації стало 5 травня 2016 р., адже на засіданні Генеральної Асамблеї Європейської Асоціації Адміністративних Суддів було прийнято одноголосне рішення про прийняття Асоціації адміністративних суддів в члени Європейської Асоціації Адміністративних Суддів. Це розширить можливості суддів адміністративних судів України  щодо донесення до офіційних інституцій Ради Європи та Європейського Союзу реальних проблем судової системи в Україні, оскільки саме Асоціація Європейських Адміністративних Суддів представляє інтереси адміністративних суддів в усіх офіційних інституціях Ради Європи та Європейського Союзу. (внесок не платили)

Асоціація Європейських Адміністративних Суддів заснована в 2000 році та об’єднує національні асоціації адміністративних суддів, а також адміністративних суддів країн Європейського Союзу та Ради Європи. Відтепер і судді-члени Асоціації адміністративних суддів визнані членами великого європейського об’єднання суддів адміністративних судів.

Як зазначають представники Асоціації адміністративних судів, для країн Європейського Союзу є нонсенсом дискусія про доцільність функціонування адміністративної юстиції, оскільки саме існування адміністративної юстиції є гарантією від свавільних рішень, дій та бездіяльності органів державної влади. Країни ЄС із сильними демократичними інституціями та чітким розумінням цінностей не лише  самостійно ініціюють створення адміністративної юстиції, але й забезпечують її ефективне функціонування.

Голова відокремленого підрозділу Всеукраїнської громадської організації «Асоціація адміністративних суддів» в Дніпропетровській області, суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Роман Голобутовський запрошує суддів адміністративної юстиції області вступати в асоціацію та допомагати відстоювати адміністративну юстицію в Україні.  

 

 

 

Голова ВП  ВГО

«Асоціація адміністративних суддів»

в Дніпропетровській області                                                                                                                                                   Роман Голобутовський