flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Асоціація адміністративних суддів, як один з додаткових інструментів захисту суддів та укріплення адміністративної юстиції в Україні

31 травня 2016, 11:25

Думки про створення організації, яка б об’єднувала професійних суддів для висвітлення діяльності судів в Україні, на утвердження незалежності судової влади, протистояння необґрунтованій критиці від представників інших гілок влади, виникали на всьому етапі існування судової гілки влади з часів проголошення незалежності України.

Заклики про об’єднання суддів адміністративної юстиції неодноразово лунали від наших колег з Європейського Союзу. Ідею створення окремої асоціації суддів адміністративних судів активно підтримує Президент Європейської Асоціації суддів адміністративних судів, який неодноразово зазначав про необхідність створення колективної організації суддів з України, адже індивідуальне членство окремих суддів не може вважатися репрезентативним.

Сьогоднішнє суддівське самоврядування зводиться фактично до Ради суддів України яка складається з 33 членів, з яких лише 7 представників адміністративної юстиції.

Проблемних питань в суддів всіх рівнів та всіх спеціалізацій дуже багато. Рада суддів України перенавантажена. Крім того, політики, щоб приховати свою недолугість в правозастосуванні критикують адміністративну юстицію та намагаються її ліквідувати.

Колишня система суддівського самоврядування, як Рада адміністративних судів ліквідована. Тому, суддям одноособово важко відстоювати права адміністративної юстиції та як наслідок свої права. Загальні збори суддів певного суду не можуть ефективно представляти права адміністративних судів України, а особливо на міжнародному рівні. І виходить, що адміністративні суди в Україні є, а самоврядування суддів адміністративних судів не було.

Також важливим завданням було згуртувати суддів, які можуть взяти на себе функції регіональних лідерів і стати опорою самоврядування. Адже, авторитет адміністративних судів та їх розвиток, як це не болісно говорити – це справа самих.

Результатом акумулювання думок та ідей щодо розвитку й утвердження адміністративної юстиції в Україні та зміцнення довіри до адміністративної юстиції в суспільстві було проведення установчих зборів Всеукраїнської громадської організації «Асоціація адміністративних суддів» 04 березня 2016 року.

Про це, 25 травня 2016 року, на семінарі організованому Вищим адміністративним судом України спільно з Координатором проектів ОБСЄ в Україні на тему «Актуальні питання розгляду адміністративними судами України спорів окремих категорій» розповів голова відокремленого підрозділу Всеукраїнської громадської організації «Асоціація адміністративних суддів» в Дніпропетровській області Голобутовський Роман Зіновійович.

Під час проведення презентації діяльності Всеукраїнської громадської організації «Асоціація адміністративних суддів» Голобутовський Роман Зіновійович розповів про передумови, історію створення та мету Асоціації.

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду та член асоціації Рищенко Андрій Юрійович більш детально розповів про мету та результати роботи Асоціації.

Так було зазначено, що судді почали об'єднуватися, щоб мати можливість протистояти часто необґрунтованій критиці від представників інших гілок влади. Створення Асоціації адміністративних суддів направлено на утвердження незалежності судової влади

Відповідно до статуту, основною метою Асоціації є діяльність, спрямована на впровадження принципу верховенства права та законності у всі сфери суспільного життя України, підвищення якості судочинства в Україні, вдосконалення законодавства України та приведення його у відповідність із міжнародними стандартами, професійний розвиток членів Асоціації, суддів адміністративних судів України, захист прав та законних інтересів суддів адміністративних судів України тощо.

Насамперед, це є об’єднання для захисту інтересів кожного адміністративного судді в Україні і це є пріоритетом організації.

Основними напрямами діяльності асоціації на даний момент є:

               Співпраця з органами державної влади та місцевого самоврядування задля розроблення спільних шляхів усунення прогалин законодавства й вирішення типових проблем, які змушують людину звертатись до суду за захистом свої прав та інтересів;

               Сприяння об’єктивному висвітленню в журналістиці та засобах масової інформації новин щодо діяльності судової гілки влади;

               Сприяння призначенню «суддів-п’ятирічок»;

               Міжнародні відносини з недержавними організаціями.

Під час доповіді Рищенко Андрій Юрійович зазначив, що понад 70% справ, що перебувають в провадженні адміністративних судів розглядаються на користь громадян, проте в інформаційному просторі навпаки формується думка про непрофесійність та непрозорість в діяльності адміністративної юстиції

 

Різка критика суддів, яка лунає в інформаційному просторі, а зараз і дії щодо зниження авторитету судді та суду відбувається з потурання органів влади. Суддів критикують з усіх можливих друкованих, медійних інформаційних джерел та в Інтернет просторі.

В той час, як посадовці не обираючи вислови, безвідповідально принижують авторитет судів під час політичних та виборчих змагань, підвищуючи цим свій рейтинг суди мовчать.

Тому, одним з пріоритетних напрямів діяльності асоціації є діалог з мас-медіа та належне висвітлення діяльності суду, формування позитивного іміджу.

Наразі обговорюється питання звернення до Європейських інституцій та інформування їх про проблему необрання суддів, намагання деяких посадовців перекроїти судову систему «під себе» і залишити Україну без дієздатної судової влади.

Доповідаючи про надбання асоціації, доповідачі зазначили, що серед членів асоціації багато молодих суддів, які прагнуть позитивних змін.  За неповні два місяці свого існування асоціація змогла створити 17 осередків, 03.05.2016 року набула статусу всеукраїнської громадської організації.

 

За участю асоціації було проведено низку заходів.

 

Так 13 квітня у стінах Вищого адміністративного суду України відбувся круглий стіл на тему: «Практичні аспекти застосування адміністративними судами практики Європейського суду з прав людини». Акцент заходу був спрямований на панельну дискусію з австрійськими експертами Едіт Целлер (Генеральним секретарем Європейської асоціації адміністративних суддів, доктором права) та Гейнріхом Зенсом (суддею Адміністративного суду Австрії, екс-генеральним секретарем Європейської асоціації адміністративних суддів, доктором права). Круглий стіл став унікальною платформою для діалогу між європейськими та українськими фахівцями в галузі права при застосуванні практики Європейського суду з прав людини.

 

Також 28 квітня за підтримки Дніпропетровського відокремленого підрозділу Громадської організації «Асоціація адміністративних суддів» було проведено круглий стіл «Суд, адвокатура і медіація: напрями законодавчого врегулювання».

 

20.05.2016 року Асоціацією спільно з Вищим адміністративним судом України було проведено семінар щодо аналізу актуальної судової практики з питань трансферного ціноутворення. Серед учасників заходу були судді адміністративних судів, представники депутатського корпусу, фіскальних органів та інших державних установ та організацій. Одним з доповідачів семінару була голова Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна.

 

Підводячи підсумки презентації доповідачі зазначили про прийняття Української Асоціації адміністративних суддів в члени Європейської Асоціації Адміністративних Суддів 05 травня 2016 року на засіданні Генеральної Асамблеї Європейської Асоціації Адміністративних Суддів.

 

Голова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду Мартиненко Олександр Васильович по завершенні семінару зазначив про необхідність підтримки Асоціації адміністративних суддів як одного з додаткових інструментів захисту суддів та укріплення адміністративної юстиції в Україні.