flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Історія суду

 

Становлення адміністративної юстиції

Зародження управлінських відносин у людському суспільстві відбулося задовго до виникнення держави. Будь-яка спільнота людей існує в певних організаційних рамках, які забезпечують процеси життєдіяльності та керівництва.

  Висвітлюючи історичну еволюцію адміністративного права, не можна залишити поза увагою питання щодо рецепції римського права. Адже вона властива усім європейським (та похідним від них) системам права.

 Адміністративне право тісно пов'язане з регулюванням управлінської (адміністративної) діяльності держави. Державна управлінська діяльність виникла одночасно з виникненням публічної влади, і норми, що регулювали окремі питання управлінської діяльності, з'явилися навіть не у Римі, а у Греції. У Стародавньому Римі відбувався розподіл права на приватне і публічне з врегулюванням окремих відносин поліцейської діяльності.

 Що ж стосується адміністративного права, то воно сформувалося наприкінці XIX ст. А XX ст. можна визнати часом його своєрідного тріумфу. Адже навіть британські науковці визнавали необхідність і закономірність існування адміністративного права, що у той час формується у межах англосаксонської правової сім'ї загального права.

   У країнах континентальної правової сім'ї предмет адміністративного права чітко визначений і відмежовується від відносин, що регулюються приватним правом.

  Зазначені обставини важливо врахувати у процесах поступового посилення євроінтеграційних тенденцій оновлення і розвитку українського адміністративного права. Зокрема, поява в адміністративному праві України таких нових для нього інститутів, як адміністративна юстиція, інститут управлінських (адміністративних) послуг, інститут адміністративного договору, розвиток адміністративного процесуального, утому числі адміністративно-процедурного, законодавства, — усе це свідчить про наявність певних ознак рецепції духу, ідей, головних засад та окремих положень публічного права, що сформувалося під впливом західної традиції права.

   Розбудова суверенної, незалежної, демократичної соціальної, правової держави –Україна, нерозривно пов’язана із захистом прав, свобод та інтересів фізичних осіб від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними управлінських функцій. Вирішальна роль у розв’язанні цього конституційного положення належить судам, і, насамперед, адміністративним судам.

 Обговорення питання про створення в Україні адміністративних судів пройшло стадію дискусій довкола їх необхідності. Потреба у створенні системи адміністративних судів дістала офіційне визнання: спочатку на рівні концепцій, згодом – на законодавчому рівні.

Створення системи адміністративних судів на законодавчому рівні вперше за роки незалежності України було визначено Законом України «Про судоустрій України», який прийнятий Верховною Радою України 07 лютого 2002 року. Саме цим законом було визначено  місце адміністративних судів в системі судів загальної юрисдикції.

На виконання положень зазначеного Закону 01 жовтня 2002 року Президент України підписав Указ про утворення Вищого адміністративного суду України.

Далі процес створення адміністративних судів продовжився підписанням Президентом України Указу від 16 листопада 2004 року № 1417/2004 «Про утворення місцевих та апеляційних адміністративних судів, затвердження їх мережі та кількісного складу суддів», відповідно до якого в Україні було створено 7 апеляційних та 27 окружних адміністративних судів.

Слід зауважити, що важливим етапом становлення адміністративної юстиції стало прийняття 06 липня 2005 року Кодексу адміністративного судочинства України, який набрав чинності з 1 вересня 2005 року.

Із прийняттям Кодексу адміністративного судочинства України та створенням системи адміністративних судів був завершений важливий етап у становленні та розвитку адміністративної юстиції в Україні як ключового елемента демократичної держави.

 

Історія створення Дніпропетровського окружного адміністративного суду 

Дніпропетровський окружний адміністративний суд утворено 01 січня 2005 року на підставі Указу Президента України від 16 листопада 2004 року № 1417/2007 «Про утворення місцевих та апеляційних адміністративних судів, затвердження їх мережі та кількісного складу суддів» (із змінами та доповненнями).

Як юридична особа суд був зареєстрований 10 січня 2007 року.

З цього моменту розпочалася організаційна робота щодо забезпечення належних умов функціонування суду: формування штату, забезпечення суду належним приміщенням, проведення капітального ремонту.

Свою процесуальну діяльність Дніпропетровський окружний адміністративний суд  розпочав 1 лютого 2008 року.

       Не меньш актуальним було питання забезпечення суду відповідним приміщенням, яке б відповідало вимогам Указу  Президента України «Про план заходів на 2006 рік щодо вдосконалення судового устрою та забезпечення справедливого судочинства в Україні відповідно до Європейських стандартів» від 20 березня 2006 року № 242/2006 та Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Державної програми забезпечення судів належним приміщенням на 2006-2010 роки».

       Так, 19 вересня 2007 року Дніпропетровська міська рада прийняла рішення про передачу Дніпропетровському окружному адміністративному суду в довгострокову оренду будівлі по вул. Академіка Янгеля, 4, в м. Дніпропетровську.

      22 листопада 2010 року зазначена будівля була урочисто передана Дніпропетровському окружному адміністративному суду керівництвом Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Дніпропетровської міської ради.

      16 грудня 2010 року на підставі Наказу Голови Державної судової адміністрації України від 27 жовтня 2010 року № 152 на баланс Дніпропетровському окружному адміністративному суду було передано будівлю Військового місцевого суду Дніпропетровського гарнізону, у зв’язку з його ліквідацією, за адресою: м Дніпропетровськ, вул. Академіка Чекмарьова, 5 для розміщення в ньому суду.

                    

 

Керівництво суду 

Відповідно до Указу Президента України від 20 грудня 2006 року № 1113/2006 першим головою  Дніпропетровського окружного адміністративного суду було призначено  Кононенка Олександра Володимировича.

Рішенням Вищої ради юстиції України від 18 жовтня 2011 року заступником голови Дніпропетровського окружного адміністративного суду призначено Захарчук Наталію Віталіївну.

17 квітня 2014 року Зборами суддів Дніпропетровського окружного адміністративного суду прийнято рішення про обрання на посаду голови суду - Голобутовського Романа Зіновійовича,  на посаду заступника голови  суду, зборами суддів  обрано  -  Кальника Віталія Валерійовича.

Відповідно до вимог Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (в редакції Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд» від 12.02.2015 року № 192-VІІІ) в приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду 30 березня 2015 року відбулися збори суддів, на яких проведено вибори голови суду. За підсумками  таємного голосування головою Дніпропетровського окружного адміністративного суду обрано Голобутовського Романа Зіновійовича.

20 квітня 2015 року Зборами суддів Дніпропетровського окружного адміністративного суду на посаду заступника голови  суду обрано  -  Кальника Віталія Валерійовича.

Відповідно до частини  другої  статті 20 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» ( в редакції Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд» від 12 лютого 2015 року №192-VIII) 4 квітня 2016 року зборами суддів Дніпропетровського окружного адміністративного суду шляхом таємного голосування головою Дніпропетровського окружного адміністративного суду обрано Олійника Віктора Миколайовича.

Відповідно до частини третьої статті 20 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 року №1402-VIII 17 травня 2017 року зборами суддів Дніпропетровського окружного адміністративного суду шляхом таємного голосування заступником голови Дніпропетровського окружного адміністративного суду обрано Коренева Андрія Олексійовича.

         20 червня 2018 року, відповідно до частини третьої статті 20 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» зборами суддів Дніпропетровського окружного адміністративного суду шляхом таємного голосування головою Дніпропетровського окружного адміністративного суду обрано Коренева Андрія Олексійовича.

        09 липня 2018 року відповідно до частини третьої статті 20 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» зборами суддів Дніпропетровського окружного адміністративного суду шляхом таємного голосування було обрано заступника голови Дніпропетровського окружного адміністративного суду  Горбалінського Володимира  Володимировича.

        21 лютого 2020 року відповідно до частини третьої та десятої статті 20 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» зборами суддів Дніпропетровського окружного адміністративного суду шляхом таємного голосування було обрано заступника голови Дніпропетровського окружного адміністративного суду Захарчук-Борисенко Наталію Віталіївну.

        28 травня 2021 року відповідно до частини третьої статті 20 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» зборами суддів Дніпропетровського окружного адміністративного суду шляхом таємного голосування головою Дніпропетровського окружного адміністративного суду обрано Коренева Андрія Олексійовича.

        28 травня 2021 року відповідно до частини третьої статті 20 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» зборами суддів Дніпропетровського окружного адміністративного суду шляхом таємного голосування було обрано заступника голови Дніпропетровського окружного адміністративного суду  Горбалінського Володимира  Володимировича.

        01 березня 2023 року відповідно до частини третьої статті 20 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» зборами суддів Дніпропетровського окружного адміністративного суду шляхом таємного голосування було обрано заступника голови Дніпропетровського окружного адміністративного суду Захарчук-Борисенко Наталію Віталіївну. 

        28 травня 2024 року відповідно до частини третьої статті 20 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» зборами суддів Дніпропетровського окружного адміністративного суду шляхом таємного голосування головою Дніпропетровського окружного адміністративного суду обрано Горбалінського Володимира  Володимировича.

        28 травня 2024 року відповідно до частини третьої статті 20 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» зборами суддів Дніпропетровського окружного адміністративного суду шляхом таємного голосування було обрано заступника голови Дніпропетровського окружного адміністративного суду Коренева Андрія Олексійовича.

 

        

Діяльність суду 

Відповідно до Указу Президента України від 16 травня 2007 року № 427/2007 «Про кількісний склад суддів адміністративних судів» штатна чисельність суддів Дніпропетровського окружного адміністративного суду становить 46 суддів, однак  Наказом Державної судової адміністрації № 104 від 30.07.2014 року, кількість суддів Дніпропетровського оружного адміністративного суду збільшено, та складає 47 суддів.

Формування суддівського корпусу тривало понад 5 років. З 2015 року суддівський корпус налічує 47 фактично працюючих суддів.

 

З моменту створення у 2010 році Національної школи суддів України (НШСУ) простежується активна співпраця Дніпропетровського окружного адміністративного суду з Дніпропетровським регіональним відділенням  НШСУ. 

 

Судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду не лише проходять навчання з метою підвищення рівня кваліфікації, але й самі здійснюють відповідну підготовку працівників апаратів місцевих судів.

 

Судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду  та заступник керівника апарату суду не перший рік приймають активну участь у підготовці кадрів для судових органів спільно  з Дніпропетровським РВ НШСУ та органами Міністерства юстиції України.

 

 

Кілька років поспіль в Дніпропетровському окружному адміністративному суді проводиться День відкритих дверей, переважно для учнів та студентів юридичного напрямку міста Дніпропетровська  під час яких майбутні спеціалісти можуть поспілкуватися з працівниками судової системи, більш детально дізнатися про специфіку роботи фахівців, ознайомитися з щоденною роботою Дніпропетровського окружного адміністративного суду, зокрема, з порядком приймання, реєстрації та розподілу процесуальних документів, практичною реалізацією права громадян на звернення до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

 

Відповідно до повноважень, визначених Законом України «Про судоустрій і статус суддів», місцеві адміністративні суди розглядають справи адміністративної юрисдикції (адміністративні справи), тобто - публічно-правові спори, у яких хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Окрім, власне здійснення судочинства, Дніпропетровський окружний адміністративний суд упродовж усього часу своєї роботи приділяє значну увагу вивченню судової практики, збору та аналізу інформації щодо застосування положень Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді адміністративних справ, активно бере участь у навчаннях та семінарах які проводяться центральними органами виконавчої влади та міжнародними правозастосовчими організаціями, Національною школою суддів України,  Державною судовою адміністрацією України.